Obchody 100. lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości - fotorelacja

Nie było długości i szerokości geograficznej w Polsce, Europie i na świecie, gdzie 11 listopada 2018 roku nie świętowano by Jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z wszystkimi krajami Europy świętowaliśmy również zakończenie I wojny światowej, które pozwoliło Polsce wrócić do istnienia. To wielki, historyczny i doniosły dzień. 100 lat temu odzyskaliśmy dom. 100 lat to historia. 100 lat dzień po dniu zdobywania, budowania i umacniania niepodległości. Dzisiaj, po stu latach – tak bardzo świąteczni i radośni – zaczynamy pisać nowe 100 lat. Teraz my tworzymy historię naszej Ojczyzny. Nasze pokolenie nie doczeka kolejnej rocznicy za sto lat, dlatego tak ważne było godnie i doniośle uczcić setną rocznicę wolnej Polski. W podniosłej atmosferze zobaczyliśmy radosną, dumną, silną, biało-czerwoną Ojczyznę.

Doskonale wyczuły ten historyczny moment władze gminy Pełczyce, upamiętniając ten dzień wielkim wydarzeniem obchodów 100. lecia Niepodległości, stawiając również na tej ziemi, ku wiecznej pamięci pokoleń, wspaniały monument – „Pomnik Niepodległości”, który staje się ważnym znakiem Polski i polskości na ziemi Pomorza Zachodniego. Na zaproszenie Burmistrza, dr. Mirosława Kluka, do Pełczyc na wspólne świętowanie, w sobotę 10 listopada br. przybyli liczni goście i mieszkańcy gminy. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń, upamiętniających 100. rocznicę odzyskania Niepodległości na terenie województwa i archidiecezji. Patronatem honorowym objęli te wydarzenia JE Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński, który przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny i dokonał poświęcenia Pomnika Niepodległości oraz  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego, przedstawiciele rady powiatu i gminy, władz samorządowych, służb mundurowych, dyrekcje i pracownicy placówek oświatowych oraz poszczególnych jednostek organizacyjnych z terenu gminy, sołtysi,  księża dekanatu Barlinek na czele z Ks. Dziekanem Bronisławem Lose. Uroczystości uświetniła obecność wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez 12. Brygadę Zmechanizowaną w Choszcznie. Obecne były także liczne poczty sztandarowe, ze sztandarem Wojska Polskiego na czele.

Świętowanie rozpoczął o godz. 14.30 Marsz Niepodległości, który poprowadziła Orkiestra Dęta „Olimpia” ze Szczecina i kompania honorowa Wojska Polskiego. Uczestnicy marszu przeszli ulicami Pełczyc, z biało-czerwonymi chorągiewkami, sprzed Urzędu Miejskiego do  kościoła pw. Narodzenia NMP, gdzie o godz. 15.00 rozpoczęła się liturgia Mszy św. W świątyni słowo powitania skierował do zebranych ks. Henryk Raźniewski, proboszcz parafii w Pełczycach. W homilii Ksiądz Arcybiskup Metropolita nawiązując do historii Rzeczpospolitej, a także do chwili obecnej, do wydarzeń jubileuszowych Niepodległości mówił, zachęcając do czerpania inspiracji z dziejów narodu, oraz z życia ludzi, których wspomina Litania Narodu: „Idź z modlitwą przed Bogiem przez tę pełczycką ziemię, ziemię Zachodniego Pomorza. Idź przez nasz czas, świadomy, że dzisiaj to my jesteśmy kontynuatorami dzieł, które Bóg wyznacza ludziom. Świadomi, że jeśli z Bożą Łaską będziemy współpracować, Bóg będzie w stanie przez nas wielkich rzeczy dokonać. Idź z tą nadzieją, i niech Bóg błogosławi temu, co czynisz... Idź, i ubogacaj Polskę po Bożemu. Niech także przez ciebie, Polska wdzięczna Bogu, będzie mocna duchem, jaśniejąca, zgodna i skuteczna.”

Po zakończonej Eucharystii, wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości zebrali się wokół Pomnika Niepodległości na Placu A. Mickiewicza. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, w imieniu Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości w Pełczycach głos zabrała Julita Kołda, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach, prezentując znaczenie i przesłanie pomnika, którego autorem jest Michał Batkiewicz ze Szczyglic. „…epopeję narodową, opowiada Pomnik Niepodległości. Drzewo w nim użyte jest symbolem nadziei – Choć jest ścięte, znowu się odradza, a jego pędy rosną dalej – jak czytamy w Księdze Hioba. Liście - Polacy, zapragnęli znów być drzewem - państwem. Drzewo to symbol ciągłości bytu narodu, państwowości. Zwieńczeniem rzeźby jest gniazdo z korzeni drzewa. Symbolizuje ono odrodzone państwo – Polskę. Ich wielość i różnorodność to drogi, jakimi my Polacy szliśmy ku wolności i niepodległości. W wyniku tych działań/ofiar odrodziło się gniazdo – Polska, w którym powtórnie zasiadł Orzeł Bielik. Symbol naszej wielkości, trwałości, siły dumy i odrodzenia. Ta rzeźba to także przestroga, że wolna i niepodległa Ojczyzna nie jest dana raz na zawsze…”

Po odsłonięciu pomnika, przez przedstawicieli mieszkańców gminy, nastąpiło jego błogosławieństwo, którego dokonał Ksiądz Arcybiskup Metropolita. W modlitwie błogosławieństwa, Arcypasterz prosił Boga, aby każdy, kto na tym miejscu będzie się modlił, wspominając dzieje Ojczyzny i twórców wolnej i niepodległej Polski, uczył się m.in. wyobraźni miłości Ojczyzny, troszcząc się o jej dobro, prawdę  i wolność. Okolicznościowe przemówienie wygłosili Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz  Starosta Choszczeński Wioletta Kaszak. Uroczystości zostały zwieńczone Apelem Pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów pod pomnikiem oraz koncertem chóru Vox Dei. Najbardziej wytrwali, szczególnie dzieci z rodzicami i młodzież, mieli okazję uczestniczyć w muzycznym widowisku multimedialno-laserowym, upamiętniającym drogi wolności. W ramach obchodów w SP w Pełczycach możliwe było zwiedzanie wystawy „Ojcowie Niepodległości” – ekspozycji przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie oraz wystawy „Polskie banknoty XX wieku” autorstwa Janusza Jurczaka.

Jak zaznaczył Ksiądz Arcybiskup, ta uroczystość i poświęcenie pomnika stają się ważnym etapem w historii miasta i regionu, punktem zwrotnym, otwarciem nowego etapu w życiu lokalnej społeczności. Zaczynamy pisać historię nowego stulecia. Warto poczuć się odpowiedzialnym za dziś i jutro, uświadomić sobie, że bierzemy udział w dziejowym momencie i podjąć wyzwanie czasu. I nie oglądać się na innych, że dadzą coś od siebie, ale każdy, na miarę swoich zadań i możliwości, zatroszczyć się o nasz wspólny dom – Polskę.

Zwieńczeniem obchodów był recital Edyty Gepert, który odbył się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Pełczycach.

Kontakt

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach

Adres: ul.Starogrodzka 12
73-260 Polska
mgok.pelczyce@wp.pl
Telefon: 95 768 50 75
Faks: 95 768 50 75
Telefon komórkowy: 508302057
http://www.mgokpelczyce.pl

 

| Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego|

 

Galeria