Radośnie, patriotycznie i w rodzinnym gronie – tak biegacze spędzili Święto Niepodległości
Radośnie, patriotycznie i w rodzinnym gronie – tak biegacze spędzili Święto Niepodległości. 9 listopada 2024 roku na Placu Mickiewicza w Pełczycach odbył się Pełczycki Bieg Niepodległościowy, w którym uczestniczyli mieszkańcy powiatu choszczeńskiego oraz gościnnie mieszkańcy innych miejscowości takich jak: Barlinek, Gorzów Wlkp. oraz Strzelce Krajeńskie.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zawodnicy wyruszyli na ulice Pełczyc, by wspólnie celebrować jedno z najważniejszych dni w roku. Na mecie każdy biegacz otrzymał z rąk Pani Anny Kochanowicz burmistrza Pełczyc pamiątkowy medal. Na podium czekały już na zwycięzców pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zaszczytne I miejsce zdobyła Katarzyna Fieńko, II miejsce zdobył Dariusz Fieńko, III miejsce należało do Mariusza Kaczmarka. Wyróżniono także najstarszego zawodnika Biegu, którym była Teresa Stasińska (65 lat), a także najmłodszego zawodnika Biegu, którym był Stanisław Mozer (2 lata). Organizatorzy wyróżnili także najliczniej uczestniczącą rodzinę w Biegu byli to Państwo Fieńko, którzy zaangażowali do wspólnego biegania swoje córki i rodziców (dziadków). Na wszystkich zawodników czekała ciepła herbata oraz poczęstunek. Tegoroczny Bieg miał na celu upamiętnienie 106. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także integrację międzypokoleniową, budowanie więzi rodzinnych i spójności rodziny.
Tego dnia odbyła się także gra terenowa pn. „Tropem Niepodległej”, przeprowadzona przez Agencję Eventów Historycznych SARMATA z Sandomierza. Każdy z graczy otrzymał mapę, będącą wskazówką do odwiedzenia wyznaczonych stanowisk z nietypowymi zadaniami, min.: strzelanie z łuku do rycerza, ubieranie rycerza w zbroję, nauka tańca dawnego, stanowisko Zagłoby – sprawdzenie szlacheckiego pochodzenia, nuka fechtunku szpadą oraz szablą polską. Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczestnik gry otrzymywał pieczątkę na mapie. Po zapełnieniu wszystkich pól, otrzymał pamiątkowy medal.
O godz. 14:00 na Placu Mickiewicza odbył się „Szlachecki Piknik Listopadowy” również przygotowany przez Agencję Eventów Historycznych SARMATA z Sandomierza, która zaprezentowała: pojedynki szlacheckie, musztrę, zabawy plebejskie, prelekcję oraz widowiskowy wystrzał z armaty. Działania miały na celu przybliżyć wszystkim uczestnikom pikniku życie polskiej szlachty. Tego dnia mogliśmy zobaczyć wystawę strojów i uzbrojenia historycznego przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną „Chrobry” – Zespołu Szkół nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie oraz odwiedzić stoisko z ręcznie wykonaną ceramiką. Na wszystkich przybyłych czekała ciepła żołnierska grochówka.
Na Placu Mickiewicza w Pełczycach przygotowana został również wystawa plenerowa pn. „Ojcowie Niepodległości”, ekspozycja przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.
Wydarzenia odbyły się w ramach zadania „Niepodległa oczami Pełczyc, czyli Święto Nieodległości nieco inaczej”. Zadanie dofinasowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
https://mgokpelczyce.pl/index.php/8-aktualnosci/635-obchody-swieta-niepodleglosci#sigFreeIdfccda28a58