Dożynki 2024 - FOTORELACJA
Dnia 1 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Sebastian Kubiński, ks. Paweł Półtorak, ks. Grzegorz Adamski.
Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod Pomnik Niepodległości, gdzie starostowie dożynek Pani Aleksandra Andersen i Pan Mariusz Rozpędek oraz delegacja samorządu gminnego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Część artystyczna rozpoczęła się obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.
Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych.
Kierownictwo zespołu tworzą: Ewa Ott-Kamińska – dyrektor artystyczna i założycielka Zespołu, Komisarz Regionu Zachodniopomorskiego Polskiej Sekcji CIOFF, Kazimierz Ott – Prezes Stowarzyszenia ZPiT „Szczecinianie” oraz Krzysztof Kamiński – dyrektor muzyczny.
Od 8 lat „Szczecinianie” są jedynym Zespołem Folklorystycznym w naszym Regionie, który posiada przyznaną i aktualną weryfikację Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), która jest członkiem UNESCO. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Dlatego Zespół w ciągu ostatnich tylko pięciu lat zapraszany był na najważniejsze i najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Festiwale Folkloru odbywające się w Polsce, Tunezji, Indiach, Chinach, Portugalii, Włoszech, Niemczech, czy Turcji.
Po obrzędzie na scenie zaprezentowały się zespoły z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury „MUSIC GIRLS” oraz „SENIORITKI” pod instruktarzem Pana Józefa Nowickiego oraz zespół wokalny „TO MY” z Choszczna. Po wysłuchaniu artystów odbył się konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy, w którym udział wzięli: Koło Gospodyń Wiejskich z Będargowa, sołectwo Boguszyny, sołectwo Chrapowo, sołectwo Lubiana, Koło Gospodyń Wiejskich „Nadarzynianki” z Nadarzyna, sołectwo Niesporowice, Koło Gospodyń Wiejskich „Przekolnianki” z Przekolna oraz sołectwo Trzęsacz. Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej, artysta, plastyk; Bogusława Sługocka – plastyk, rękodzielnik, znawca kultury ludowej; Krzysztof Kłosowicz - artysta, malarz; Stanisław Rydz – Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego; Wojciech Cheba – Członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego oraz pan Bogdan Kwiatkowski – Członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego. Jury przyznała I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich z Będargowa, zaszczytne drugie miejsce dla sołectwa Trzęsacz, natomiast trzecie miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Przekolnianki” z Przekolna. Nagrody finansowe ufundował samorząd gminny. Zwycięzców oraz wyróżnionych nagrodził Gospodarz Dożynek pani Anna Kochanowicz. Dodatkową nagrodę finansową za zajęcie I miejsca ufundował Zarząd Powiatu Choszczeńskiego, którą wręczyli Panowie Wojciech Cheba oraz Bogdan Kwiatkowski.
Po konkursie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru ELENI. Na zakończenie imprezy odbył się koncert DUO VOICE, ANTONIEGO PŁACZKA oraz ANNY WEDMIDSKIEJ.
Podczas tegorocznych Dożynek odbyły się również Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc zorganizowane przez Koło PZW O/Pełczyce oraz piknik edukacyjny w ramach kampanii edukacyjnej gminy Pełczyce „BIO, KOMPOSTOWANIE, SEGREGACJA”. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, z rękodziełem artystycznym, produktami regionalnymi, stoisk informacyjno-organizacyjnych oraz małego parku rozrywki.
GALERIA: Autorem zdjęć jest Anna Goławska.
https://mgokpelczyce.pl/index.php/8-aktualnosci/620-dozynki-2024-fotorelacja#sigFreeId01b9276abc