Koncert wielkopostny pn. "Siedem ostatnich słów Chrystusa”

Dnia 28 marca w kościele pw. Narodzenia Maryi Panny w Pełczycach odbył się koncert wielkopostny pn. „Siedem ostatnich słów Chrystusa” autorstwa Józefa Haydna. Oratorium wprowadziło słuchaczy w Misterium Męki Pańskiej. Było to wydarzenie kulturalne w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Wieniawski”. Kwartet tworzą muzycy orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie.

Zespół wystąpił w składzie:
Misza Tsebriy skrzypce
Danuta Organiściuk skrzypce
Natalia Lebedeva altówka
Włodzimierz Żylin wiolonczela

Misza Tsebriy - ukończył Odesskie Państwowe Konserwatorium im. A.W. Nieżdanowej w specjalności muzyk-solista, kameralista, muzyk orkiestrowy. Od 1999 r. jest związany z Operą na Zamku jako prowadzący drugich skrzypiec, solista (m.in. w musicalu "Skrzypek na dachu" odtwarzał tytułową postać Skrzypka, w operetce "Marica" - postać Cygana). Współpracuje z różnymi orkiestrami oraz zespołami kameralnymi.

Danuta Organiściuk - studia ukończyła na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale instrumentalnym w klasie prof. K. Bruczkowskiego. W latach 1986-2009 była l koncertmistrzem w Filharmonii Sudeckiej (udział w licznych tournée we Włoszech, Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, w tym koncerty w sali Karajana w Berlinie, w Wielkim Studio Radia Austriackiego w Wiedniu, liczne koncerty w Paryżu). Jako koncertmistrz nagrała 12 płyt kompaktowych dla niemieckich, francuskich i Włoskich wytwórni z Sudecką Filharmonią jak też z Orchester Der Masuriche Philharmoniker. Współpracowała z Orkiestrą Kameralną W. Rajskiego (liczne tournée w Niemczech, Francji , Austrii, Szwajcarii). Jako solistka niejednokrotnie grała z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej. Na XXXll Festiwalu im .H. Wieniawskiego wystąpiła w duecie z W. Wilkomirska. Jako kameralistka od 1996r. jest l skrzypkiem w Kwartecie Wieniawski i w Sudeckim Trio Fortepianowym wraz z japońską pianistką Atsuko Seta. Koncertowała na Festiwalach im. H. Wieniawskiego, na festiwalu muzyki kameralnej w Paryżu, w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu ,Poznaniu i innych miastach Polski.
Za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem" Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Od 2010 r. jest koncertmistrzem w Operze na Zamku.

Natalia Lebedeva - pochodzi z Rosji. Ukończyła Państwową Akademię Sztuki w Ułan-Ude, stolicy Buriacji. Już na drugim roku studiów rozpoczęła działalność zawodową. Pracowała w orkiestrze w Państwowym Teatrze Akademickim Opery i Baletu w Ułan-Ude. Jesienią 2001 roku otrzymała propozycję pracy w orkiestrze symfonicznej w Państwowej Filharmonii w Tomsku. W roku 2004 wyjechała do Korei Południowej, do Seulu, gdzie pracowała w Koreańskiej Orkiestrze Symfonicznej. Od 2008 pracuje w orkiestrze Szczecińskiej Opery na Zamku.

Włodzimierz Żylin - w wieku 14 lat został uczniem światowej sławy wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i Akademii Muzycznej we Lwowie. W 1979 r. został laureatem lll nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Łysenki w Kijowie. W latach 1982-1992 solista Filharmonii Lwowskiej - koncerty solistyczne w ZSRR, Anglii, Niemczech i w Polsce. Nagrał płytę dla wytwórni "Melodia" (1988 r.). W latach 1982–1992 był solistą Filharmonii Lwowskiej. Jako kameralista grał z Rostropowiczem, Kremerem, Spiwakowem, Bashmetem, Kotorowiczem, Gutman i Wiłkomirską. Brał udział w licznych tournées za granicą w charakterze koncertmistrza i solisty. Od 2010 r. zatrudniony w Operze na Zamku jako muzyk solista wiolonczelista .
W swoim repertuarze zespół ma utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej, proponując koncerty tematyczne, przeboje muzyki klasycznej, filmowej, arie operowe i operetkowe, walce, tanga, romanse rosyjskie i inne - czyli od Baroku po Rock.
Muzyka w wykonaniu zespołu "Wieniawski" często tworzy oprawę takich wydarzeń jak wystawy, premiery teatralne, różnego rodzaju uroczystości i spotkania.

fot. ANNA GOŁAWSKA