Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Pełczycach | FOTO

Dnia 25 listopada w Pełczycach odbył się Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości udział wziął poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pan Jarosław Rzepa.

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzą z domów, by cieszyć się niepodległością, którą Polska odzyskała 105 lat temu. W tym roku w Pełczycach spotykaliśmy się w Szkole Podstawowej by wspólnie świętować tę rocznicę .

Na pełczyckiej scenie zaprezentował się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Prezentowane widowiska artystyczne, koncerty i przedstawienia widzowie, tak w kraju jak i poza jego granicami, przyjmują z aplauzem, ceniąc wysoko profesjonalizm i elegancję artystów. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programach znajdują miejsce nowe utwory, także z gatunku muzyki pop. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów. Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby filmu. Ukazało się ponad 100 płyt CD z nagraniami polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu RZAWP.

Po tak wspaniałej uczcie muzycznej Zespół otrzymał owacje na stojąco. W ramach wdzięczności pełczycka młodzież w strojach ludowych wręczyła symboliczny kosz kwiatów dla Zespołu.
To była wyjątkowa, wręcz magiczna podróż do świata polskich tańców narodowych i pieśni patriotycznych jak również piosenek rozrywkowych. Podróż pełna zaskakujących momentów i wzruszeń. Niesamowitych dźwięków instrumentów i całej palety wokalnych emocji. Kolorytu dodały ciekawe aranżacje, choreografie oraz wspaniałe kostiumy sceniczne. Wspaniała orkiestra symfoniczna, balet, chór oraz soliści oczarowali pełczycką publiczność. Niesamowite emocje przeszły najśmielsze nasze oczekiwania. To wydarzenie z pewnością zapisze się na kartach historii Pełczyc.

Kontakt

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach

Adres: ul.Starogrodzka 12
73-260 Polska
mgok.pelczyce@wp.pl
Telefon: 95 768 50 75
Faks: 95 768 50 75
Telefon komórkowy: 508302057
http://www.mgokpelczyce.pl

 

| Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego|

 

Galeria