Dożynki 2018 |FOTORELACJA|

Dnia 2 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym p.w. NNMP w Pełczycach.

Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Henryk Raźniewski, ks. Paweł Półtorak oraz ks. Tomasz Zaklukiewicz. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod figurę Jana Pawła II, gdzie starostowie dożynek Aleksandra Farbisz oraz Adam Sadłowski złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Następnie uczestnicy korowodu udali się nad J. Duży Pełcz na Pełczankę, gdzie odbył się festyn dożynkowy.

Uroczystość rozpoczęła się występem Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Zespół oczarował wszystkich muzyką, tańcami oraz pięknymi ludowymi strojami z różnych zakątków Polski. By nie przerywać „ludowej nuty” jako następny na scenie pojawił się wszystkim dobrze znany zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Kolejno zaprezentowały się zespoły „Swojacy ”z Mirosławca, „Kalina” z Kobylanki oraz „Senioritki” z Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach. Po muzycznym widowisku odbyło się wręczenie nagród za regaty żeglarskie pn.: „Rufą w pomost”, zorganizowane w ramach projektu grantowego „Pomostem do wodniackiej pasji”. Głównym organizatorem regat był Klub Żeglarski „Sztaksel”, natomiast Stowarzyszenie Lider Pojezierza było odpowiedzialne za projekt grantowy. Nagrody wręczył Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk. Puchary otrzymali w klasie OPTYMIST: I miejsce Maja Mastalerz, II miejsce Julia Żurawska, III miejsce Weronika Spolankiewicz. W klasie CADET I miejsce Filip Kiełbasa – sternik Amelia Kowalczyk – załogant, II miejsce Zuzanna Kmet – sternik Karina Kiełbasa – załogant, III miejsce Oskar Nowak – sternik Mikołaj Kuśmierek – załogant. Następnie odbyły się zabawy i konkurencje dożynkowe dla dzieci i dorosłych w wykonaniu animatorów z Dragon Event ze Szczecina.

O godz. 19.00 odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Będargowo, Jarosławsko, Lubiana, Nadarzyn oraz Trzęsacz. Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej z Barlinka, Ewa Stolarska – przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Lider Pojezierza, Elżbieta Mickiewicz – znawca kultur ludowych przyznała I miejsce dla miejscowości Bedargowo, zaszczytne drugie miejsce sołectwu Nadarzyn, natomiast trzecie miejsce sołectwu Trzęsacz. Nagrody finansowe ufundował Samorząd Gminny oraz Zarząd Powiatu w Choszcznie. Zwycięzców nagrodzili: Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pełczycach Marek Szczepanik oraz członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego Bogdan Kwiatkowski. Następnie na naszej dożynkowej scenie wystąpił zespół Sumptuastic. Dożynkowy festyn zakończyliśmy zabawą taneczną z DJ-em Darkiem.

Podczas Dożynek odbyły się również Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc zorganizowane przez Koło PZW O/Pełczyce.

Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, rękodzielniczych i promocyjno-organizacyjnych.