Dożynki 2016 - FOTORELACJA

Dnia 4 września w Pełczycach nad Jeziorem Panieńskim odbyły się Dożynki Gminne. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym p.w. NNMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Henryk Raźniewski, ks. Augustyn Kozior oraz ks. Mirosław Socha.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod figurę Jana Pawła II, gdzie starostowie dożynek Kamila Rozpędek oraz Arkadiusz Emilianowicz złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Następnie uczestnicy korowodu udali się nad J. Panieńskie, gdzie odbył się festyn dożynkowy.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym ceremoniałem staropolskiego obrzędu dożynek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina pod kierownictwem Pana Zbigniewa Łukaszewskiego. Zespół oczarował wszystkich muzyką, tańcami oraz pięknymi ludowymi strojami z różnych zakątków Polski. By nie przerywać „ludowej nuty” jako następny na naszej scenie pojawił się, wszystkim dobrze znany zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Po muzycznym widowisku odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Sarnik, Lubiana, Trzęsacz, Jagów, Chrapowo, Nadarzyn, Będargowo, Jarosławsko. Komisja w składzie; P. Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej z Barlinka, P. Ewa Stolarska – przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Lider Pojezierza, P. Ela Mickiewicz – kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Karsku oraz P. Zbigniew Łukaszewski – instruktor zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina przyznała I miejsce dla miejscowości Lubiana, zaszczytne drugie miejsce sołectwu Jagów, natomiast trzecie miejsce sołectwu Trzęsacz. Nagrody finansowe ufundował Samorząd Gminny oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie (Nagroda Starosty) a nagrody rzeczowe Województwo Zachodniopomorskie (Nagrody Marszałka). Zwycięzców nagrodzili: Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk oraz członek Zarządu Powiatu w Choszcznie Bogdan Kwiatkowski. Następnie odbył się program rozrywkowy dla dzieci w wykonaniu animatorów Pracowni Edukacji i Terapii „Po drugiej stronie lustra” ze Szczecina. Następnie na scenie zaprezentowała się Grupa My z Choszczna oraz zespół folklorystyczny „Seniority” działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pełczycach.

Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło gwiazdy estrady. Na naszej dożynkowej scenie pojawił się Andrzej Cierniewski oraz Bartek Wrona.

Podczas Dożynek odbyły się Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc. Uczestnicy mogli odwiedzić stoiska gastronomiczne, handlowe oraz z produktami lokalnymi, tradycyjnymi, rękodzielniczych i promocyjnymi.

Powiatowe Koło Diabetyków z Choszczna przeprowadziło badania na zawartość glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego łącznie z zaburzeniami pracy serca (migotanie przedsionków) oraz wysokości cholesterolu. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła konkurs dla rolników. Gościliśmy również Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Ala i As z loterią jak również firmę Avon, która poprowadziła bezpłatne warsztaty makijażu dla pań.

GALERIA: