Dożynki 2023 - FOTORELACJA

Dnia 3 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Sebastian Kubiński, ks. Paweł Półtorak, ks. Grzegorz Adamski.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod Pomnik Niepodległości, gdzie starostowie dożynek Pani Aneta Łuciów i Pan Mateusz Sufleta oraz delegacja samorządu gminnego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Na scenie swoje wystąpienia zaprezentowali: Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Pan Mirosław Kluk oraz Poseł na Sejm RP Pan Czesław Hoc. Część artystyczna rozpoczęła się obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie”.
Zespół liczy ponad 120 osób, tańczących w 7 grupach wiekowych. Przy Zespole działa także, chór „Cantus Familiaris” pod dyrekcją Łukasza Maciejewskiego, absolwenta wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie prof. J. Dzięcioła oraz szkółka dudziarska prowadzona przez Adama Knobla i Karolinę Kocik, w której dzieci, młodzież i dorośli uczą się grać na dudach i skrzypcach podwiązanych. W repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie” znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak. Prezentujemy liczne tańce i przyśpiewki regionalne, a także obrzędy i związane z nimi scenki: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie. Zespół podróżuje po Polsce, poznając regiony i ich tradycje, reprezentując Wielkopolskę i zdobywając nagrody na festiwalach i przeglądach. „Chludowianie” prezentują polski folklor i tradycje, także poza granicami kraju. Zespół koncertował dotychczas m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Rosji, Austrii, na Węgrzech, Litwie, Malcie, Ukrainie i Białorusi.

By nie przerywać „ludowej nuty” na scenie zaprezentował się zespół „SENIORITKI” oraz dzieci z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach pod instruktarzem Pana Józefa Nowickiego.

Po występach odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w którym udział wzięli: sołectwo Boguszyny, sołectwo Chrapowo, Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana wykonawca pani Stefania Słowik, Koło Gospodyń Wiejskich „Nadarzynianki” z Nadarzyna, Koło Gospodyń Wiejskich „Przekolnianki” z Przekolna, sołectwo Niesporowice oraz sołectwo Trzęsacz. Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej, artysta, plastyk, Dorota Kubiak – tancerka ZPiT „Chludowianie”, znawca kultury oraz Krzysztof Kłosowicz - artysta, malarz, przyznała I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Przekolnianki” z Przekolna, zaszczytne drugie miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Nadarzynianki” z Nadarzyna, natomiast trzecie miejsce sołectwu Trzęsacz. Nagrody finansowe ufundował samorząd gminny. Zwycięzców oraz wyróżnionych nagrodził Gospodarz Dożynek oraz Członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego. Dodatkową nagrodę finansową za zajęcie I miejsca ufundował Zarząd Powiatu Choszczeńskiego, którą wręczył Pan Bogdan Kwiatkowski Członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego. Po konkursie na scenie pojawił się zespół ABBA SHOW. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół TOP ONE. Na zakończenie imprezy odbył się koncert Michała Gielniaka i Aliny Pszczókowskiej oraz ENDRJU.

Podczas tegorocznych Dożynek odbyły się również Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc zorganizowane przez Koło PZW O/Pełczyce. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, z rękodziełem artystycznym, produktami regionalnymi, stoisk informacyjno-organizacyjnych oraz małego parku rozrywki.