Dożynki Gminne 2017 [FOTO]

Dnia 3 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym p.w. NNMP w Pełczycach.

Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Henryk Raźniewski, ks. Augustyn Kozior oraz ks. Mirosław Socha. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod figurę Jana Pawła II, gdzie starostowie dożynek Marta Dratwińska oraz Marcin Sufleta złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Następnie uczestnicy korowodu udali się nad J. Duży Pełcz na Pełczankę, gdzie odbył się festyn dożynkowy.

Uroczystość rozpoczęła się występem Zespołu Tańca Ludowego Gorzowiacy. Zespół oczarował wszystkich muzyką, tańcami oraz pięknymi ludowymi strojami z różnych zakątków Polski. By nie przerywać „ludowej nuty” jako następny na naszej scenie pojawił się wszystkim dobrze znany zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Następnie na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny „Senioritki” działający przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Pełczycach, pod instruktarzem Józefa Nowickiego. Po występach ludowych na naszej dożynkowej scenie wystąpił Markus P, gwiazda disco-polo. Po muzycznym widowisku odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Jagów, Chrapowo oraz Będargowo. Komisja w składzie; P. Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej z Barlinka, P. Ewa Stolarska – przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Lider Pojezierza, P. Krzysztof Kłosowicz – artysta malarz, przyznała I miejsce dla miejscowości Jagów, zaszczytne drugie miejsce sołectwu Będargowo, natomiast trzecie miejsce sołectwu Chrapowo. Nagrody finansowe ufundował Samorząd Gminny oraz Starostwo Powiatowe w Choszcznie (Nagroda Starosty). Zwycięzców nagrodzili: Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pełczycach Marek Szczepanik oraz członek Zarządu Powiatu Choszczeńskiego Bogdan Kwiatkowski. Następnie odbył się program rozrywkowy dla dzieci w wykonaniu animatorów Pracowni Edukacji i Terapii „Po drugiej stronie lustra” ze Szczecina oraz występ zespołu Soler z Barlinka. Na scenie gościliśmy również zespół Trio Kostas z Dobiegniewa w utworach Anny Jantar oraz Eleni. Dożynkowy festyn zakończyliśmy zabawą taneczną z DJ-em Sebą.

Podczas Dożynek odbyły się Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc. Uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów toczenia na kole garncarskim oraz odwiedzić wystawę malarską Krzysztofa Kłosowicza.

Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, rękodzielniczych i promocyjnych.

Gościliśmy Powiatowe Koło Diabetyków z Choszczna, które przeprowadziło badania na zawartość glukozy we krwi i pomiar ciśnienia tętniczego, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Ala i As z loterią, firmę Avon i Studio Urody z warsztatami makijażu, oraz firmę GAZ-System.

Galeria: